17 Mayıs: Dünya Hipertansiyon günü
17 Mayıs: Dünya Hipertansiyon günü
06 Ekim 2017 Cuma - 11:36
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir
17-mayis-dunya-hipertansiyon-gunu

Hipertansiyon, kan basıncı (tansiyon) yüksekliği olarak tanımlanan kronik bir hastalıktır. Hipertansiyon kalp ve damar hastalıkları risk faktörleri arasında ilk sıradadır.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de oldukça yaygın bir halk sağlığı sorunudur. Hipertansiyon konusunda farkındalığı artırmak, sebep olduğu sorunlara dikkat çekmek, kişilerin ve toplumların hipertansiyon konusunda bilinç düzeyini artırmak amacıyla Dünya Hipertansiyon Birliği (WHL) tarafından 2005 yılından itibaren 17 Mayıs Günü Dünya Hipertansiyon günü olarak ilan edilmiştir. Bilinç düzeyinin artırılmasının yanı sıra hipertansiyonu önleme, teşhis, tedavi konusunda da kişileri bilgilendirme faaliyetlerinin yürütülmesi yoluyla kan basıncı kontrol oranlarının yükseltilmesi hedeflenmiştir.

Etiketler : hipertansiyon,

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.