8 Mayıs: Dünya Talasemi Günü
8 Mayıs: Dünya Talasemi Günü
03 Ekim 2017 Salı - 08:53
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir
8-mayis-dunya-talasemi-gunu

Türkiye’de ve Dünya’da 8 Mayıs günü "Talasemi Günü" olarak kabul edilmiştir. Toplumların geleceği o toplumu oluşturan bireylerin nitelikleri ile doğrudan ilişkilidir.

Toplumu oluşturan bireylerin nitelikli olabilmesi ve üretken yaşayabilmesi her şeyden önce bu bireylerin sağlıklı olmalarına bağlıdır. Talasemi ülkemizde yaygın olarak "Akdeniz Anemisi" olarak bilinmektedir. Talasemi dünyada en sık görülen, aynı zamanda önlemi en kolay olan kalıtsal bir kan hastalığıdır. Türkiye'de sağlıklı kişilerde "Beta- Talasemi" taşıyıcı sıklığı % 2,1'dir. Türkiye'de yaklaşık 1.300.000 taşıyıcı ve 4.000 civarında hasta vardır.

Akdeniz bölgesinde ve göçlerle yayılarak dünyanın her ülkesinde görülen, anne ve babadan çocuğa geçen; 3 - 4 aylıkken başlayan, sürekli kan nakli gerektiren ciddi bir kan hastalığıdır. Bu çocuklar kendileri için; kan hücresi olan ve dokulara oksijen taşıyan eritrosit hücresi içindeki hemoglobini yeterli miktarda yapamazlar. Buna bağlı olarak halsizlik, solgunluk, iştahsızlık, huzursuzluk, karaciğer ve dalak büyümesi sonucu karın şişliği, sık sık ateşlenme, yüz ve kafa kemiklerinden başlayarak kemiklerde değişiklik ve tipik bir yüz görünümü ortaya çıkar. Talasemi taşıyıcılarının büyük çoğunluğu bu hastalığı taşıdıklarını bilmezler. Ancak Talasemi hastası bir çocuk sahibi olduklarında ya da özel kan testini yaptırdıklarında öğrenirler. Talasemi taşıyıcılığı anne babadan çocuklara geçebilir. Kalıtsaldır ve yaşam boyu devam eder.

Etiketler : talasemi,

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.